Matematická gramotnost

Jak to funguje?

Projekt zahrnuje adaptivní test a rozvojové materiály na rozvoj matematické gramotnosti.

Testování matematické gramotnosti se věnuje těmto oblastem: číslo a proměnná, práce s daty, prostorová orientace a měření a odhady. Test je vhodný pro žáky od 3. třídy do 4. ročníku SŠ. Na test navazují rozvojové materiály, které jsou stejně jako test dostupné na portále svetgramotnosti.cz.

Žáci jsou po testu zařazeni na úroveň 1–6 (nepočtář, objevitel, začátečník, profík, průzkumník, specialista). Test není předem sestavený, ale výběr úloh se přizpůsobuje předchozím odpovědím žáka a ukončí se ve chvíli, kdy je úroveň přesně určena. Čas na test není omezen, ale děti by ho měly zvládnout během 45 minut, v průměru zodpovědí 25 až 30 úloh.U testování matematické gramotnosti doporučujeme, aby měli žáci k dispozici papír a tužku, kalkulačka by neměla být potřeba, ale zakázána není. Jednotlivé úlohy jsou zaměřeny na pochopení problému, nikoli složité početní operace.

Ukázka z testu Matematické gramotnosti

Po ukončení testu se žákům ihned vygeneruje zpráva, která obsahuje vyhodnocení za jednotlivé části testucelkovou úroveň gramotnosti a hlavně tipy, jak svou gramotnost rozvíjet, které odpovídají úrovni žáka. Zprávu pro školu, včetně srovnání s dalšími zapojenými školami, vám zpracujeme do 15. dubna 2021. V případě, že se do testování zapojíte později, tak do konce školního roku.

Ukázka ze zprávy žáka Ukázka ze zprávy pro školu  

Zakoupením balíčku získáte přístup do portálu Svět gramotnosti, kde naleznete zpracované metodiky a aktivity do hodin, tipy na knihy a deskové hry. Žáci se budou v úrovních lišit, jak tedy zvolit vhodnou aktivitu do hodin, aby se někteří nenudili u příliš lehkých příkladů, nad kterými ale jiným žákům zůstává rozum stát? Jednoduše! Všechny naše připravené materiály můžete filtrovat dle úrovně a žáky ve třídě nechat pracovat podle svých možností. Chcete se nejdříve na připravené materiály podívat a vyzkoušet je? Připravili jsme pro vás volně stažitelné ukázky

 

 

Termíny

Testování a přístup do portálu Svět gramotnosti máte přístupné do hodiny od objednání až do konce školního roku.
Doporučený termín testování 1. 3. 2021 - 26. 3. 2021

Nebojte se zeptat

Rádi vám pomůžeme s výběrem vhodného projektu pro vaši školu, poradíme s administrací či vyřídíme objednávku.

telefon 234 705 055