Svět gramotnosti

VÍTEJTE VE SVĚTĚ GRAMOTNOSTI

Svět gramotnosti je vzdělávací program na rozvoj matematické a čtenářské gramotnosti v rámci implementace aktivit MAP a I-KAP. Zřizovatelům pomáhá sledovat rozvoj gramotností ve školách a školám poskytuje pomůcky, metodická doporučení a aktivity do hodin pro pedagogy a žáky. To vše na jednom místě a v přehledné formě.

Úrovně

ÚROVNĚ GRAMOTNOSTÍ

Pokud chcete rozvíjet gramotnosti u dětí, potřebujete nejdříve vědět, jak na tom jsou. Naše adaptivní online testy ověří úroveň každého žáka ve čtenářské nebo matematické gramotnosti. Výstupem je nehodnoticí formativní popis úrovně a na něj navázaná metodická doporučení, tipy na knížky, aktivity, hry a učební materiály. Učitel ví, jak na tom který žák je a jak s ním pracovat. Škola získá přehled, kolik dětí je na jaké úrovni. Zadavatel získá přehled o úrovni dětí na celém území realizace projektu.

CO JE ADAPTIVNÍ TEST

Adaptivní test neslouží pro srovnávání žáků a hodnocení naučených znalostí! Každá následující otázka z testu je generována na základě předchozí odpovědi, každý žák má proto test složený z jiných úloh. Výsledkem je formativní popis úrovně každého žáka, kde se dozví, co ovládá a co je potřeba pro postup do další úrovně. Zjišťujeme úroveň gramotnosti, která slouží jako odrazový můstek pro učitele a žáky, pro nalezení vhodných postupů pro konkrétního žáka v rámci třídy a pro sledování jeho progresu.

VZDĚLÁVÁNÍ A VEDENÍ UČITELŮ

Nejdůležitější pro rozvoj dovedností dětí je učitel, který je na jejich cestě doprovází. Vzděláváme učitele v tom, co sami umíme. Naši lektoři jsou zkušení učitelé a mají pro vaše pedagogy tipy a rady, jak gramotnosti rozvíjet. Děláme akreditované kurzy, workshopy a semináře o plánování výuky, o konkrétních aktivitách napříč předměty, o práci s každým jednotlivým žákem.

PROGRAM WORKSHOPŮ PRO UČITELE

  • Ověříte si, proč je důležité podporovat čtenářství, jaké dovednosti rozvíjí, jaké vazby vytváří a jak silnou roli ve vzdělávání reálně hraje
  • Naučíte se stanovit u dětských čtenářů přiměřené cíle a měřit jejich pokrok
  • Ukážeme si praktický příklad práce s vybranou metodikou (čtení s porozuměním, čtení s předvídáním, čtení s otázkami atd.)
  • Budete sdílet zkušenosti a názory
  • Projdeme portál Svět gramotnosti krok za krokem, ukážeme si, jak pracovat s testem, zjistíte, jak následně vybrat tu správnou knihu a také jak vybrat ten správný materiál (aktivitu, metodický list)

SLEDOVÁNÍ POSUNU

Nechcete jen dělat aktivity. Chcete vědět, zda fungovaly. Testování po roce nebo po dvou zopakujte. Budete vědět, jak se dovednosti žáků na různých školách posunuly. Budete mít validní vyhodnocení projektových aktivit. Vyhodnotíme s učiteli a žáky co fungovalo a co ne, vypracujeme zprávu, kterou můžete použít jako podklad pro výstupy projektu.

KONZULTACE, PLÁNOVÁNÍ, KOUČING

Víme, co zabírá a co má smysl. Pomůžeme vám aktivity rozvoje gramotností navrhnout a konkrétně a prakticky naplánovat. Pomůžeme s realizací,
s vedením skupin, se síťováním mezi školami a partnery. Učitelům, které jsme vzdělávali, poskytneme konzultace na dálku.

 

Mohlo by vás zajímat: Zřizovatelé

Rád s vámi proberu vaši konkrétní situaci

Michal Dorčák

Michal Dorčák

Konzultant pro zřizovatele

telefon 234 705 004